Paskelbta

Vandentiekio vanduo paprastai atitinka normas, tačiau ne visada mums patinka jo skonis ar kvapas. Toks vanduo dažnai nemaloniai išdžiovina odą. Taigi, verta pačiam rūpintis jo kokybe.

Chloro junginiai

Daugelyje vandentiekio įmonių vanduo yra dezinfekuojamas chemiškai, tai užtikrina bakteriologinį saugumą ir sunaikina vandenyje gyvenančius parazitus.

Tokia dezinfekcija yra atliekama chloro junginiais (chloro dujomis, chloro dvideginiu, natrio hipochloritu). Šie junginiai ir nulemia mūsų juntamą nemalonų vandens kvapą ir skonį.

Skirtingose vandentiekio tinklo vietose vandenyje yra skirtingas chloro kiekis.

Vandens kietumas

Vandens kietumas atsiranda dėl didelės kalcio ir magnio druskų koncentracijos. Teisinės nuostatos apibrėžia leistiną vandens kietumą, tačiau ribos yra labai didelės (nuo 60 iki 500 mg CaCO3/dm³). Vandentiekio vanduo dažniausiai yra per kietas.

Toks vanduo palieka nuosėdas ant kranų, virduliuose, skalbimo mašinose, vandens šildytuvuose, indaplovėse, naudojamas didesnis kosmetinių ir valymo priemonių kiekis.

Kietame vandenyje gali negerai išsiskalbti drabužiai, o norint išskalauti muilą ir valiklius, jo reikia sunaudoti daugiau nei minkšto vandens. Kai kuriems asmenims labiau patinka minkštesnis vanduo, kitiems kietesnis.

Antrinė tarša

Vandentiekio įmonės užtikrina tinkamą vandens kokybę vandens įvado į vandentiekio tinklą taške, tačiau kol vanduo pasiekia gavėją, jame gali atsirasti antrinė tarša ir pablogėti kokybė.

Vandentiekio vanduo gali būti mikrobiologiškai užterštas, jame gali atsirasti parazitai. Į tai atsižvelgiama, dozuojant dezinfekavimo priemones, tai lemia jų perteklių vandenyje ir nemalonų chloro kvapą. Vandentiekio įmonės privalo taikyti apsaugos nuo antrinės vandens taršos priemones, o tokią taršą gali sukelti toliau pateiktos priežastys:

  • iš netinkamų, su vandeniu reaguojančių medžiagų pagaminti vandentiekio vamzdžiai
  • bloga vandentiekio vamzdžių būklė, dėl kurios gali atsirasti per didelis geležies kiekis, nepageidautina vandens spalva arba vandenilio sulfido kvapas
  • vandentiekio vamzdžių nesandarumas, kuomet į jų vidų gali patekti įvairios rūšies teršalai, dažniausiai didelės mechaninės dalelės, kurios pablogina vandens organoleptines savybes. Šios dalelės gali kauptis vamzdyne ir nulemti biologinės plėvelės - nuosėdų sluoksnio, kuriame vystosi mikroorganizmai - atsiradimą. Biologinės plėvelės vystymąsi skatina bloga vamzdžių būklė ir netinkamos jų gamybai panaudotos medžiagos.

Manoma, kad šiuos reiškinius taip pat gali skatinti biologinis vandens nestabilumas (tik stabiliame biologiškai vandenyje, kokį stengiasi užtikrinti vandentiekių įmonės, neturėtų prasidėti antrinis mikroorganizmų vystymasis vandens transportavimo ir kaupimo metu).

dr. inž. Anna Chmiel

 

* 2007m. kovo 29 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl vandens, skirto žmonių vartojimui, kokybės (Įst.leid., 2007 m. Nr. 61, poz. 417).


šaltinis: https://www.budujemydom.pl/woda-i-kanalizacja/11390-co-pogarsza-jakosc-wody

grįžti į naujienas

Svetainėje naudojami slapukai. Daugiau informacijos rasite Privatumo Politikoje.